Slovinsko – ideální dovolená s dětmi

Ve Slovinsku jsem byla potřetí. Poprvé, když jsem jela na Erasmu navštívit mou spolužačku, to jsme vymetaly hlavně kluby v Lublani :). Podruhé už s tříletým Vojtou a tento rok potřetí. A bylo to super dobrodružství! Počasí se hodně měnilo, zažili jsme obrovské bouřky, i u moře pršelo, ale aspoň jsme navštívili muzea a místa, kam bychom jinak nezajeli. Slovinsko je pro děti skvělé, plné muzeí, s kouskem moře, dobrodružnými horami a krásnými jezery.

Tři výlety za jeden den – hrad Predjama, Lipica a Skočjanské jeskyně

Bydleli jsme nedaleko Pivky, kde jsou dvě skvělá muzeavojenské a přírodopisné. My jsme ke vstupence do vojenského muzea dostali slevu do Skočjanských jeskyní a do muzea DINA (to přírodopisné).

Během jednoho dne jsme z Pivky vyrazili na tři výlety. Začali jsme hradem Predjama, kde dostanete i českého audioprůvodce. Je opravdu krásný a hlavně zajímavý, protože jeho zadní část se nachází v jeskyni. Na hrad si můžete koupit vstupenky online, třeba i za výhodnější cenu spolu s jeskyněmi Postojna. Po prohlídce jsme si dali kafe a pokračovali do hřebčína v Lipici. Já osobně bych už tenhle výlet vynechala. Koně krásní, ale jinak mi na tom nepřišlo nic tak zajímavé. Nebyli jsme ale na představení, tak to posoudit nemůžu. Uvnitř je i malé muzeum. Hned za Lipicí jsou hranice s Itálií, tak si můžete zajet na dobrý kafe :).

Pak nás čekaly Skočjanské jeskyně, byli jsme v nich už podruhé. Jsou monumentální, opravdu stojí za to, i když tento rok bylo opravdu hodně vody a v jeskyni bylo zamlženo. Vstupenky se kupují na daný čas, lepší si je koupit online. My, protože jsme měli slevu z vojenského muzea, jsme si je zajeli koupit před obědem na 16. hodinu. Kolem oběda už byly následující dvě prohlídky vyprodané. Trasu nedoporučuju s kočárkem, i když s námi jedna rodina se sporťákem byla. Myslím, že si museli nadávat, v jeskyni jsou stovky schodů.

Kam ve Slovinsku k moři? U nás vyhrává Strunjan a Izola

Na rovinu sdílím můj názor, že je lepší k moři jet do Chorvatska. Slovinsko má krátké a ne moc pěkné pobřeží. Ale Vojta si přál alespoň jeden den k moři vyrazit. Uvažovali jsme nad Strunjanem, kde se nám minule hodně líbilo, nakonec jsme ale jeli do Izoly. Půjčili jsme si lehátka na celý den. Vojta se vyřádil skákáním z mola nebo na trampolínách. Jak už jsem zmiňovala, počasí nám extra nepřálo, takže i u moře chvíli pršelo.

Pokud budete u moře víc dní, určitě doporučuju navštívit Piran. Autem do města nesmíte, tak ho nechte na přilehlých parkovištích. Pokud třeba bydlíte v Portoroži, můžete do Piranu zajet autobusem. Městu se ne náhodou přezdívá slovinské Benátky, má opravdu kouzelnou atmosféru a posedět si na břehu moře s kávou, vás nabije na hodně dlouho. Navštívit s dětmi můžete i malé akvárium a před sluníčkem se schovat do místních uliček.

Julské Alpy a jezera Bled i Bohinj jsou pro dobrodružství jako stvořené

A co by to bylo za dovolenou ve Slovinsku bez navštívení hor? I tady nás hodně potrápily bouřky. A tak jsme cestou z jihu zajeli do technického muzea. Bydleli jsme v Bohinjské Bistrici, kde je fajn aquapark, který jsme opět kvůli počasí využili. Pokud zvažujete ubytování u jezera Bled, nebo blízko Bohinjskému jezeru, zvažte, co od dovolený očekáváte. V Bledu je spousta lidí, veškerá infrastruktura. U Bohinjského jezera nebyla dovolena výstavba, nejbližší obec je Ribčev Laz nebo Stara Fužina. Je to u něj klidnější. I když v sezoně zaparkovat je taky oříšek. V Bohinjském jezeru se dá perfektně koupat. Voda je chladnější, ale dá se a ta čistota!

Na výlet zkuste vodopády na řece Savici nebo výlet lanovkou na Orlove Glave (Vogel). Pro dobrodružnější povahy vyšplhejte na Šiju. Osmiletý Vojta to zvládnul, ke konci se spíš leze po čtyřech než jde. Ráda bych napsala, že výhled stál za to, ale ne, neviděli jsme kvůli nízkým mrakům nic :D.

V okolí můžete vyrazit na trasu kolem řeky Mostnice (koryta Mostnice). Na všech parkovištích zaplatíte 3 eura za hodinu. Parkovat mimo vyznačená místa fakt nezkoušejte, policie je dost přísná.

Kde se nám moc líbilo, bylo na Bledském hradě, výhled na jezero je impozantní. I prohlídka hradu o historii oblasti byla fajn (bez průvodce). Z Bledu to taky není tak daleko na soutěsku Vintgar. Ta je už nějaký rok pouze jednosměrná, zpátky se dostanete třeba lesem.

Obecně platí, že kdo si přivstane, taky dobře zaparkuje a užije si přírodu bez davů lidí. Kde se vám líbilo ve Slovinsku? Nebo jste tam ještě nebyli a přemýšlíte o něm? Klidně se ptejte, ráda poradím :).

Lenka Bělohradská
Mou vášní je cestování. Pomáhám ostatním ženám sebrat odvahu, překonat strach a vydat se na cesty s jejich dětmi nebo jen samy se sebou. Můj příběh najdete tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.