Jak si připravit lékárničku aneb Zdravotní péče v zahraničí

Jeden z největších strašáků maminek na cestách – zdravotní ošetření. Sepsala jsem vám vše, co mi k tomu přišlo důležité i s konkrétními tipy a příklady, co jsme na cestách zažili my, nebo jaké léky si přibalit do lékárničky.

Základ je mít dobré cestovní pojištění (nebo alespoň nějaké)

První, co řešte, pokud jedete za hranice České republice, je cestovní pojištění. Základ ho je mít na jakoukoli cestu do zahraničí. Dá se sjednat online, nemusíte ani chodit na pobočku pojišťoven. Kolikrát je přes internet i levnější. Zkontrolujte si taky, jestli nemáte pojištění k vaší platební kartě, některé banky ho mají i pro děti a další rodinné příslušníky.

Pokud se vám na cestách cokoli stane (zdravotního), ihned volejte linku vaší pojišťovny. Dokážou vám zařídit i odvoz do lékařského zařízení, poradí, uklidní, popíšou vám následující postup atd.

Pokud jste rádi 100% připraveni, vyhledejte si lékařská střediska a pohotovosti na google mapách předem. Je to jednoduché.

Na běžné ošetření vám bude stačit cestovní doklad a evropská kartička zdravotní pojišťovny

Po Evropě existuje mnoho skvělých zdravotnických zařízení. Na běžná ošetření si vystačíte s evropskou kartičkou zdravotní pojišťovnycestovním dokladem. Nemusíte nic doplácet.

A co je to třeba běžné ošetření? Takové, za jaké by neplatili ani místní obyvatelé a měli by ho zdarma v rámci jejich zdravotního pojištění. Mimo Evropu je pak potřeba cestovního pojištění mnohem vyšší a prakticky nutností. Ale ani po Evropě ho nepodceňujte, nikdy nevíte, jaký druh ošetření budete potřebovat!

Z MÉ ZKUŠENOSTI: Takto jsem nemusela nic platit při ošetření angíny v Řecku nebo jsme s Vojtou oba navštívili lékaře ve Španělsku (on hnisavá rýma, já zánět průdušek).

Schovejte si všechny účtenky z lékárny i zprávy o lékařském ošetření

Pokud vám nebo dětem předepíše v zahraničí lékař léky, schovejte si účtenky z lékárny. Vyfoťte si také veškerou dokumentaci a lékařské předpisy. Pojišťovna vám léky proplatí v rámci vašeho cestovního pojištění. Z mé zkušenosti vím, že je stačí vyfotit a poslat při hlášení pojistné události. I když to můžou být antibiotika v řádu stokorun, je škoda si je nenechat proplatit! Potřebujete mít ještě víc informací, mrkněte se na eBook Letecká dovolená s dětmi.

Co si sbalit do lékárničky na cesty

Na cestách po Evropě s sebou stačí vozit pouze základní léky, vše se dá dokoupit v lékárnách.

Příklad léků do lékárničky:

  • analgetika,
  • dezinfekce,
  • náplasti,
  • léky na alergii,
  • krém na poštípání,
  • živočišné uhlí,
  • kapky do očí, uší, nosu,
  • sirup na kašel.

Zkuste požádat vašeho pediatra, jestli by vám preventivně na cesty nepředepsal léky, které víte, že vašemu dítěti běžně pomůžou:

  • širokospektrální antibiotika,
  • prednison,
  • pamycon atd.

Musím s nemocí jen ležet a mít tak zkaženou dovolenou?

Záleží na druhu onemocnění. Ale pokud to není nic závažného, ležet na pokoji nemusíte! Pokud se jedná o infekci, angínu atd., vyhýbejte se sluníčku, více lidem, hodně odpočívejte a pijte dostatek tekutin.

Jak se v zahraničí domluvit s lékaři?

Mnohdy je domluvení se s lékaři a dalším zdravotnickým personálem rukama-nohama. Super pomocník je google překladač. Napíšete něco v češtině a ukážete lékaři na druhé straně v jeho rodném jazyce.

I pokud ovládáte angličtinu, bude se vám překladač hodit, protože ti na druhé straně často anglicky mluvit neumí.

V roce 2011, kdy ještě nebyly chytré telefony a různé aplikace na překlad, jsem doprovázela Španěla na lékařské ošetření v Bratislavě. Bylo to velmi zajímavé mu vysvětlovat, co a jak se zlomenou rukou. Na konci ho lékař pobavil zvoláním „Hasta la vista“ – prý se už léta nepoužívá.

Lenka Bělohradská
Mou vášní je cestování. Pomáhám ostatním ženám sebrat odvahu, překonat strach a vydat se na cesty s jejich dětmi nebo jen samy se sebou. Můj příběh najdete tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.