Jak zvládnout první let letadlem s dětmi

Cestování s dětmi může být náročné. Ne může – je. Pokud ale chceme dítěti (i sobě) dopřát moře, bazén, zážitky, nebo třeba hory, města a poznávání, musíme sebrat odvahu a jít do toho! Jak se dobře připravit, aby cestování letadlem byla hračkaprvní let i dovolená s dětmi proběhly bez nervů a v klidu?

Na letišti to teprve začíná aneb Cestování s dětmi boří pravidla

Pokud to vezmeme pěkně popořádku, čeká vás toho na letišti celkem dost, ale není třeba se obávat. Ze zkušeností můžu doporučit s malými dětmi nikdy nevybírat letenky podle ceny, ale podle času a délky letu. Takže například denní let a bez přestupů bude lepší volba, než odlet ve tři ráno letem se dvěma přestupy.

Jak to chodí na letišti

Na letišti vás čeká odbavení vás i zavazadel, to může být pro děti nudné a zdlouhavé. Pokud tedy nepotřebujete odbavit zavazadla a je možné provést odbavení vás online z domova, určitě této možnosti využijte. Jestliže cestujete ve více lidech, může pak s kufrem dojít k odbavovací přepážce pouze jeden. V případě, že jsou všichni odbaveni online!

Další stresovější krok může přijít při bezpečnostní kontrole, kde se cestování s malými dětmi ale začíná vyplácet! Můžete si s sebou vzít prakticky všechno! Pití v neomezeném objemu, přesnídávky, výživy, jogurty a tak dále. Zatím na většině letišť si jinak smíte vzít tekutiny pouze o 100mililitrovém objemu a všechny tyto lahvičky umístit do 1litrového průhledného sáčku.

Co vás tedy čeká?

  • Najít číslo odbavovací přepážky a odbavit velké kufry do podpalubí.
  • Pokud nejste odbaveni online, musíte si i vy sami dojít na odbavovací přepážku. Musím tam jít všichni, není možné, aby to vyřídila pouze jedna osoba. Předkládají se doklady pro cestování a případně další dokumenty potřebné pro cestu (víza, očkování).
  • Pak už můžete jít na bezpečnostní kontrolu, kde bude potřeba vyndat veškerou elektroniku a tekutiny ze zavazadel. Také si sundat pásek, hodinky, vyndat klíče z kapes nebo si sundat kšiltovku.
  • Po projití bezpečnostní kontroly si na obrazovkách najdete číslo vaší odletové brány (gate). Pozor, může se ještě měnit!
První dovolená s dětmi - Menorca

Připravit se na cestování letadlem není tak těžké

Jste-li zkušení cestovatelé, nebo jste ještě letadlem nikdy sami neletěli, i tak máte mnoho společného. První let s dítětem je křest ohněm pro nejeden pár a už vůbec pro jednotlivce.

Pomoci by vám mohlo i vědět, která sedadla jsou nejbezpečnější nebo kam si sednout, pokud cestujete s dětmi. Jak na výběr a rezervaci sedadel v letadle?

Co je dobré si předem připravit, abyste měli záruku, že let zvládnete bez problémů?

  • Dostatek jídla na palubu (sušenky, ovoce, bonbóny).
  • Dostatek pití na palubu (mléko, čaj, voda, džus).
  • Náhradní oblečení (v případě polití).
  • Deku, polštářek.
  • Vlhčené ubrousky, klasické kapesníky.
  • Neokoukané hračky. Další tipy na to, jak zabavit děti v letadle si můžete stáhnout zdarma tady.

Co se děje před a v průběhu letu

Mnohdy se po nástupu do letadla ještě nějakou dobu čeká, v létě to může být klidně i hodina, protože je velký provoz a pilot musí čekat na přidělení tzv. letového slotu (časové okno odletu). Do poslední chvíle, co to jde, děti nepoutejte. Zvlášť ty malé do dvou let, které musíte mít na klíně připoutané speciálním pásem. Obvykle ho ne moc dobře snáší.

Jakmile se letadlo začne pohybovat směrem k runway/odletové dráze, musí být všichni připoutaní. Kvůli změně tlaku bolí uši, využijte lízátka, bonbóny nebo žvýkačky. Taky je dobré dát malému dítěti pít z lahve nebo ho nakojit.

Let letadlem s dětmi Seber odvahu

Jak zvládnout nenadálé situace během letu?

Ač se můžete připravit jakkoli, přijdou situace, na které jste ani nepomysleli.

Může to být nenadálá nevolnost. Pokud víte, že se dítěti dělá v dopravních prostředcích špatně, raději použijte léky i pro cestu letadlem. A pokud to u vašeho dítěte není běžné, i tak si s sebou do letadla vezměte nějaké léky, které dokáží žaludek nebo střeva uklidnit.

Ospalost nebo přetažení dokáže potrápit i na zemi a což teprve 10 kilometrů nad zemí s nemožností zastavit. A ještě v dopravním prostředku plném lidí. A dítě řve a řve a do toho se vzteká. Chce to se obrnit trpělivostí a snažit se na okolí nemyslet. Vždyť dítě utišujete, co se dá. Stres z toho, že se na vás někdo bude dívat blbě, vám nepřidá.

Polití a umazání se je na denním pořádku. Proto s sebou nezapomeňte vzít minimálně jednu celou sadu převlečení. Pak taky papírové i vlhčené ubrousky.

Je to i pro vás první let letadlem?

Můžou nastat ještě další situace, kdy je ve hře více stresových faktorů. První je ten, že i pro vás je to první let letadlem. Je to vlastně takový krok do neznáma.

Zkuste si představit, že pojedete autobusem, přijdete do čekárny, odevzdáte kufry a ukážete pasy. A protože se jedná o speciální autobus, je potřeba projít přes bezpečnostní kontrolu, jako před vstupem na fotbalový stadion nebo pražský hrad :). A když je všechno v pořádku, najdete si už vaše nástupiště a čekáte, až budete moci nastoupit. A co na tom, že to nakonec nebude autobus, ale letadlo 🙂. Je to pro vás takhle snadnější představa?

Samozřejmě je to zlehčené, ale v podstatě stejné. Z létání se kolikrát dělá věda a lidé se ho bojí. Já se spíš bojím ve vzduchu, ale ten proces na zemi znám už od A do Z. Nebojte, jsou to jen a pouze zkušenosti, které snadno naberete.

Cestování s dětmi - Vojta na Madeiře

Poletíte s dětmi sami? Nebojte, vždy vám někdo pomůže!

Jestli letíte s dětmi sami, může to být další stresová situace. Možná by vám pomohlo, kdyby se podařilo uskutečnit první let za někým. To znamená, že byste spolu s dítětem nebo dětmi zvládli cestu letištěm i v letadle, ale v cílové destinaci by na vás někdo čekal a tím byste alespoň po dobu dovolené nebyli na všechno sami. Samostatná letecká dovolená s dětmi může být až následujícím krokem na někdy příště.

Pokud se ale rozhodnete rovnou absolvovat celou dovolenou v zahraničí sami, určitě se nebojte, že by vám nikdo nepomohl. Letištní personál a hlavně ten palubní vám určitě vyjde se vším vstříc.

Já jsem využila té první možnosti a letěla jsem poprvé s Vojtou sama na Menorcu, kde na nás čekali moji rodiče. Bylo pak všechno jednodušší.

Dovolená s dětmi je krásná, sice trochu jinak, ale je

Prvních pár let dítěte nezažijete zrovna odpočinkovou dovolenou u moře, nebo aspoň ne v plném rozsahu, jako jste byli zvyklí. Ale postupně se z dětí stávají parťáci a věřte, že pak s vámi klidně procestují celý svět… Hory, lesy, louky, moře i města.

Lenka Bělohradská
Mou vášní je cestování. Pomáhám ostatním ženám sebrat odvahu, překonat strach a vydat se na cesty s jejich dětmi nebo jen samy se sebou. Můj příběh najdete tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.