Vybrat si dovolenou s cestovkou nebo jet na vlastní pěst? Ti, kteří cestují opravdu jen sporadicky, nebo ještě nesebrali odvahu a bude to jejich poprvé, napadne určitě jako první cestovka. Má to své nesporné klady, tedy mělo by mít tyto:
Delegáti by vám měli umět objednat výlety, zařídit půjčení auta nebo potřebnou lékařskou pomoc, taky určitě vyřešit problémy s hotelem a tak dále. Píšu měli by, protože vím, že se tomu kolikrát tak bohužel neděje. S cestovkou se dá taky rovnou při koupi zájezdu zaplatit pojištění storna a další cestovní pojištění. Nabízí služby parkování na letišti (někdy za výhodnější cenu nebo i zdarma).
Teď ale ta druhá stránka! S cestovkou si VŽDY, pokud cestujete jen ve složení dospělý a dítě, zaplatíte dvě plné ceny. Vždycky. Tedy, vlastně kecám, pokud máte dítě mladší dvou let, tak si připlatíte nějakou sníženou částku za jednolůžkový pokoj, a to je ta lepší varianta.
Poprvé jsem to řešila v roce 2016 při naší cestě na Menorcu. Rodiče už měli zaplacený takový větší hotel Globales Meditterrani a já si zájezd kupovala až později. Nabízelo ho víc cestovek, ale Fischer měl plno, ve Firotour mi řekli, že dítě na jednolůžkovém pokoji být nemůže (!).
TIP: Zkuste si do dané cestovky zavolat, třeba vám vymyslí nějakou slevu, jak se to stalo mé sledující. Je to vždy o lidech a možnostech.
Nakonec mi vyšli vstříc v Inexu a ještě zařídili snížení příplatku za jednu dospělou osobu ve dvoulůžkovém pokoji z 8 tisíc na 4 800 korun… Bylo to před sedmi lety, tak si nedokážu představit, jaká částka je to asi teď?!
No ale to byla situace, kdy Vojtovi nebyly ještě ani dva roky a on tedy vlastně letěl „zadarmo“. Teď s cestovkou platím plnou cenu. Což je… masakr! A nedokážu si představit, jak si to asi tak mají rodiče dovolit. Samoživitelky a samoživitelé, když chtějí vzít své dítě k moři, aspoň jednou za jejich dětství a zaplatí za ně třeba 20 tisíc… Ale nejen oni, prostě babička s vnučkou, sama máma, jejíž partner třeba letět nechce nebo nemůže… Ufff…
To je opravdu pro cestovku takový problém, vyjednat alespoň symbolickou slevu, pokud cestuje dospělý a dítě? Už jsem to slyšela tolikrát… Prostě se musí zájezd platit vždy za dva dospělé, tečka. Super, tak díky…
Pak je druhá možnost, a to si vše zařídit sám/sama. Takhle jsem to udělala třeba s Chorvatskem (Split, 2020), už o tom píšu v jednom článku. Je to samozřejmě víc pracné, ale jde to a vyšlo mě to cca o 10 tisíc levněji. A do úplně samého hotelu, který nabízela cestovka.
Takže koupit letenky (bacha pokud letíte s nízkonákladovkou, tak si připlatíte za zavazadla, sedadlo a další věci navíc), objednat ubytování (booking.com, airbnb.com), sjednat pojištění, zařídit dopravu z letiště do hotelu nebo si půjčit auto.
Ale je to stále to samé – letenky zaplatíte dvě v plné ceně (některé aerolinky nabízí drobné slevy pro děti), na ubytování také berou dítě jako dospělého. Zkuste vyjednat, jestli by vám ho nedali třeba na jednolůžák na přistýlku!
Dopravu z letiště jde zařídit booking a máte jistotu, že na vás bude čekat. Třeba při naší cestě do chorvatského Zadaru na nás řidič taxi čekal přes tři hodiny do půl 3 v noci. Mají číslo vašeho letu a prostě tam jsou, což je super.
Když je sleva pro děti v doprovodu obou rodičů (dvou dospělých), nešlo by alespoň v některých ubytováních zařídit i slevu pro dítě s jedním rodičem (prarodičem, tetou, co já vím s kým ještě :-))? Možná by bylo fajn znát i ten pohled cestovek, chápu, že to tak mají domluvené s hotely, ale věřte, milé cestovky, že v nás samocestovatelích s dětmi, máte hodně potenciálních klientů!