Musím mít písemný souhlas rodičů s cestou dítěte?

Děti cestování do zahraničí milují, je potřeba ale myslet na všechny dokumenty, které jsou k vycestování potřeba.

Pokud s dítětem cestuje pouze jeden rodič nebo žádný z rodičů, ale třeba babička nebo teta/strýc, správně by s sebou měli mít písemný souhlas s cestou. Tento souhlas by měl podepsat a nechat ověřit druhý z rodičů/rodiče, že s vycestováním dítěte do zahraničí souhlasí. Vzory souhlasů najdete v odkazech níže. Podpis vám ověří na checkpointech na poštách.

Tohle téma je hodně diskutované. A každý na to má trochu jiný názor a zkušenost. Jedna skupina jsou ti, kteří si pro jistotu souhlas na cesty berou, jako například Štěpán:

„Jsem nyní sám se synem a pro jistotu mám souhlas od manželky.“

Jiní to vůbec neřeší a po Evropě není moc velká pravděpodobnost, že by je někdo kontroloval, zvlášť, pokud mají stejné příjmení.

„Poprvé jsem souhlas v angličtině s ověřeným podpisem měla, to bylo při letu na Sicílii. Nikdy ho ale nikdo nechtěl, a tak už po Evropě létám bez něj,“ vypráví své zkušenosti Martina.

Písemný souhlas rodičů_Tarifa_Andalusie

Vzor formuláře souhlasu s cestou dítěte

Platí to ale spíše pro dlouhodobé pobyty a po Evropě jsem se nikdy nesetkala s tím, že by tento souhlas někdo vyžadoval. Na stránkách Ministerstva zahraničních věcí k tomu najdete podrobný popis. Mrkněte na tento odkaz. Všeobecně platí, že pro krátkodobý výjezd do ciziny či na dovolenou není obvykle souhlas druhého rodiče vyžadován.

Odkaz na vzor formuláře písemného souhlasu rodičů v českém jazyce je zde. V anglickém pak tady.

Písemný souhlas rodičů s vycestováním dítěte

Pokud má dítě jiné příjmení, je lepší mít písemný souhlas s vycestováním

Určitě je dobré mít souhlas s cestou, pokud má dítě jiné příjmení nebo při delších pobytech v cizině.

Pořízení souhlasu se doporučuje při delších pobytech v ciziněnesezdaným párům a rodičům, kteří mají odlišné příjmení než dítě, prarodičům a při samostatné cestě nezletilého dítěte.

K souhlasu lze přiložit fotokopii rodného listu dítěte. Rozhodně se doporučuje mít tento souhlas při cestách mimo státy EU/mimo Evropu, a i v případě možných pochybností či nejasných podmínek.

Tady najdete vzor souhlasu s vycestováním dítěte, pokud jede samo (jazykový kurz, návštěva příbuzných atd.).

Lenka Bělohradská
Mou vášní je cestování. Pomáhám ostatním ženám sebrat odvahu, překonat strach a vydat se na cesty s jejich dětmi nebo jen samy se sebou. Můj příběh najdete tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.