A to tě baví cestovat sama? Nejsi divná?

Podle mě je dobrý, být jen sama se sebou. I na cestách. Láká vás to? A proč jste to ještě nezkusily? Mně se třeba líbí dát si kafe kdy chci a koukat na moře, jak dlouho chci. A právě ten pocit, že se musím ohlížet na druhé, že je tím zdržuju a nebaví je to, mě štve a svazuje. A co si budeme povídat, velkou roli v tom samozřejmě hrajou i moje úzkosti a deprese

Než jsem se odhodlala k první samostatný cestě, přišlo mi divný, že nad tím vůbec uvažuju. Jenže když mě přepadaly úzkosti a Vojta byl pryč na prázdninách, ohromně mi to pomohlo! Nelitovat se doma, být celý den na nohou. Na „dovolené“ totiž hlavu zaměstnáte příjemnými zážitky a je vám tak nějak líp. Tak teď každý léto vyrážím sama na Šumavu. A víkend v Kodani byl taky super!

Ještě radši zmíním, že jsem v 18 byla sama na jazykovém kurzu na Maltě a taky pár měsíců na Erasmu, ale to jsem neměla dítě a koukala na všechno trochu jinak. A na Maltě se mi děsně stýskalo a nechtěla jsem tam být. Jo i takový byly začátky mého cestování!

Pancíř 2022

Co na to řekne okolí?

Setkala jsem se s názorem, že jsem divná. Že to je fakt praštěný být někde sama, nemoct s nikým dalším sdílet zážitky. Já to nikomu neberu, ale ve mě zase vyvolává paniku být na dovolené třeba se čtyřma rodinama. Každý jsme jiný a hlavní je, že si to dokážeme obhájit sami soběnenutíme se do něčeho, v čem se necítíme dobře.

Takže bych zvolila taktiku:

  • sebrat odvahu,
  • objednat ubytování,
  • prostě to oznámit.

A třeba odpovídat, že dokud to nezkusíte, nemůžete odpovědět na jejich zvídavé dotazy.

Kodaň 2019

Je na cestách bezpečno?

Upřímně jsem se na cestách nesetkala s nepříjemnými situacemi spojenými třeba s napadením, krádeží, hádkou… Určitě jsou v každým hlavním městě nějaké čtvrti, kde jsou obavy na místě. To pak koukněte na google, který to jsou, a prostě se jim vyhýbejte.

A další rada je, nechodit sama v noci a do barů. To je riziko hned o 90 % nižší ;-). Já jsem třeba v Kodani chodila na hotel před setměním, koukala na filmy nebo si četla a užívala si, že jsem sama a nemusím vařit, koupat, uspávat, odpovídat a tak…

Tak co vám ještě brání?

Pokud se už nějaký čas odvažujete, nejsnazší je to zkusit klidně i na jednu noc někde kousek od vašeho bydliště. A pak poznáte, jestli je to pro vás, co vám to přineslo a zda se vůbec vydáte i na nějakou delší cestu… Držím moc palce!

Lenka Bělohradská
Mou vášní je cestování. Pomáhám ostatním ženám sebrat odvahu, překonat strach a vydat se na cesty s jejich dětmi nebo jen samy se sebou. Můj příběh najdete tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.