Jaká tradiční jídla ochutnat na cestách?

Hledat na cestách, kde se najíst, je mnohdy oříšek. Za studentských let jsme stejně vždycky skončili v nějaké řetězci s fast foodem, mnohokrát i proto, že jsme na nic jiného prostě neměli peníze. Ale teď už vyhledávám lokální restaurace, bistra a kavárny. Jaká tradiční jídla nebo pití mi chutnala? Co na cestách určitě nevynechat?

Alkoholický nápoj sangria: osvěží a recept je snadný

Tak kdo mě zná, bude vědět, že pokud je někde sangria, neodolám. Tento tradiční španělský nápoj jsme si připravovali i na Erasmu, tehdy k přípravě posloužil koš z Ikea. Ano, je to tak… Sangrie se dá na každém rohu popíjet i v Portugalsku. Z čeho se vlastně skládá? Stačí vám pomerančový džus, bílé víno, cukr, citron a spousta dalšího ovoce. Pokud máte rádi o něco ostřejší nápoje, je možné přidat i tvrdý alkohol.

Paella s mořskými plody nebo různými druhy masa

Dalším typickým jídlem pocházejím z Pyrenejského poloostrova je paella. V restauraci ji servírují v černých rozpálených pánvích a nejlepší jsou ty přičmoudlé okraje 😊. Výbornou paellu jsem jedla na Kanárech (playa Amadores, Gran Canaria) nebo doma u mého španělského kamaráda Ismaela. Ze Španělska si i pravidelně koření na paellu vozím, v Marks and Spencer prodávají i rýži, která krásně změkne. Typická paella je s mořskými plody, ale mám ji ráda i s kuřecím masem. Za ochutnání stojí taky paella valenciana s králíkem.

Portugalský sendvič francesinha je oblíbený hlavně v oblasti Porta

Musím ji zmínit, i když mě teda neokouzlila. Kamarád Marek ji ale v Portugalsku jedl neustále. A když v Lisabonu nebyla tolik k sehnání, byl opravdu smutný 😊. Francesinha je toust s vepřovým pupkem, sýrem a šunkou, na vrchu zalitý omáčkou z piva, portského vína a whiskey. No posuďte sami, zaujal by vás na první pohled?

Pappas Arrugadas: Kanárské brambory s omáčkou

Jeden by řekl: brambory, nic zvláštního. Ale až budete na Kanárech, ochutnejte. Pappas Arrugadas jsou malé brambůrky vařené ve slupce s mořskou solí. Omáčka mojo rojo může být červená nebo zelená, obě jsou vynikající.

Stifado a další tradiční řecká jídla

Řeckou kuchyni bych mohla jíst doslova denně. Jakmile je někde v akci sýr feta, kupuju ho ve velkém a dělám si řecký salát. Nejraději mám ale stifado, které se dá ale sehnat stále hůře. Jedná se o cibulkový guláš v červené omáčce. Pokud na něj mám koření, často ho vařím i doma. Je vynikající. Vojta si vždycky dává souvlaki – takové špízky. Výborný je i pouliční gyros, ve kterém je spousta hranolek. Já mám moc ráda i musaku, kterou připraví pokaždé trochu jinak. Pokud ji zkusíte uvařit doma, vyhraďte si pár hodin, je to celkem fuška. Naposledy jsem na Lefkádě ochutnala giouvetsi s orzo pastou. Fakt moc dobrý.

Chorvatský burek nebo pljeskavica

V Chorvatsku si určitě nenechte ujít pljeskavicu. S ajvarem (dip z pečené zeleniny) nemá konkurenci. Jinak se dá popsat jako placka z mletého masa a dostanete ji prakticky po celém Balkánu. V místních pekárnách zase ochutnejte burek, na sladko i na slano, čerstvý je vždy dokonalý. Nejradši mám ten plněný jablky nebo sýrem.

Sicilské arancini, canolli nebo granita

Když jsem letěla na Sicílii poprvé, italský kamarád Chris, který bydlí v Bologni, mi řekl: „Přibereš tak pět kilo…“. Tolik to teda nebylo, ale je vidět, že zkušenosti má. Na Sicílii je taaak skvělé jídlo. K snídani brioška s granitou (místní zmrzlina), k obědu skvělé těstoviny nebo pizza (jejich pizza americana s hranolkama mě nezaujala), ke kávě pak canolli a večer arancini (smažená koule plněná rýží a různým ragú, boží)!

A jaká jsou ta vaše oblíbená jídla z cest?

Lenka Bělohradská
Mou vášní je cestování. Pomáhám ostatním ženám sebrat odvahu, překonat strach a vydat se na cesty s jejich dětmi nebo jen samy se sebou. Můj příběh najdete tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.