Přes jarní prázdniny jsme se odletěli ohřát a naše volba padla na portugalský ostrov Madeira. A rozhodně nelitujeme! Dovolená byla skvělá. Děti si ji moc užijí a pokud nemáte vysloveně pecivály, projdete a uvidíte toho hodně. Podívejte se, co jsme za sedm dní stihli my a doufám, že v článku najdete hodně inspirace. Tak hurá, leťte na Madeiru, jen samotné přistání je zážitek :).
Počasí na Madeiře je proměnlivé. Přesvědčili jsme se o tom sami, a to tím, že nám v únoru pršelo pouze jeden, poslední den. Jinak jsme si spíš připálili nosy. Každopádně je nejlepší s sebou mít oblečení na různé druhy počasí a mít v záloze výlety, při kterých déšť nebo zima není překážkou. Myslete na to, že je na Madeiře hodně vlhko a nic vám bez sluníčka určitě neuschne.
Machico je vlastně nejbližší město od letiště Cristiana Ronalda, a tak pro vás může být prvním záchytným bodem po přistání. Najdete tu malou pouť s autodráhou a pár atrakcemi. Děti si užijí písčitou pláž, chráněnou vlnolamy. Hned na nábřeží je také dětské hřiště a fajn hospůdky i zmrzlinárna.
Pokud nechcete zůstat jen dole u moře, vydejte se projít kousek nad Machico na Miradouro do Pico do Facho. Cestou potkáte nejen místní floru, ale i faunu v podobě koz a dalších domácích zvířat. Cestu lemují opuncie a nabídne se vám opravdu nádherný výhled na oceán a na celý záliv kolem Machica.
Východ ostrova Madeira je ojedinělý. Vypadá, jakoby ho k ostrovu někdo připojil a dříve k němu vůbec nepatřil. Celá Madeira je hodně zelená, výběžek Ponta da Sao de Lourenco své barvy mění podle ročního období. Na podzim a v zimě připomíná spíš měsíční krajinu. Pro děti je tato cesta velkým dobrodružstvím, úplně malým bych ho nedoporučovala. Ale tak pro šestileté a starší bude stát za to. Musí ale být zvyklí chodit v nerovném terénu.
Nemusíte dojít až na konec k bistru, užijete si i jen malou část cesty s výhledy na různobarevný oceán. Zaparkovat je nejlepší na Ponta da Sao Lourenco Parking anebo podél silnice. Čím dříve přijedete, tím lépe. Na trase je stále hodně turistů. Nově se prý platí vstupné.
Po túře na Ponta da Sao de Lourenco se můžete ještě posunout do Santany. Pokud cestujete s dětmi, určitě nevynechejte Parque Temático da Madeira. Vstup do parku je buď zadarmo a pokud budete chtít absolvovat některou z atrakcí, zaplatíte za ně v hotovosti zvlášť. Nebo je možné si zaplatit vstupné – v roce 2023 stálo 10 euro za dospělého a 6 euro za dítě nad šest let. Děti do tří let mají vstupné zdarma a ty mezi 4-5 lety zaplatí pouze 2 eura.
V parku se můžete projet na lodičkách, zazávodit si s modely lodí na jezírku, navštívit malou zoo, velké dětské hřiště, nebo další atrakce, jako je třeba vnitřní vláček, který vás proveze historií Madeiry. Dospělým se určitě budou líbit různorodé květiny a stromy, nebo typické červeno-bílé domečky.
Kluci určitě ocení muzeum Cristiana Ronalda, které najdete na břehu oceánu ve Funchalu a vstupné je opravdu jen symbolické – 5 euro. Suvenýry tam už stojí víc. Nad muzeem je menší městský park, kde je i fajn dětské hřiště.
Bezva výlet je i lanovkou do zahrady Monte, pokud popojedete ještě jednou lanovkou, dostanete se pak do další botanické zahrady. Monte je orientální zahrada s asijskými prvky. Jsou tam i různé ukázky nerostů atd. Zpět dolů do Funchalu se můžete dostat po svých, lanovkou, nebo vyzkoušet historické saně. Většinou si na ně ale vystojíte hodně dlouhou frontu.
I když se zdá, že tu žádná zábava pro děti nebude, tak opak je pravdou. Fanal je opravdu hodně tajemný, mlha se sluníčkem se během hodiny vystřídají tak 100x. Nalákat děti můžete taky na volně žijící krávy. Až budete mít procházení se a kochání vavřínovým lesem dost, přesuňte se k oceánu.
Navštívit můžete Seixal, kde jsou přírodní bazénky a kde se můžete vykoupat. V místním řeznictví si taky můžete objednat hovězí na špejli, které vám řezník přímo před vámi připraví na otevřeném ohni. A pak hurá za zábavou do Porto Moníz, tady najdete jak přírodní bazénky, tak i ty udržovanější, kde se už platí vstupné. Zajít můžete i do místního aquaria nebo mini želví zoo. Největší problém je tu s parkováním.
Skvělá leváda nádhernou přírodou – Levada do Moinho začíná u kostela Igreja da Lombada da Ponta do Sol. I malé děti ji hravě zvládnou a zažijí na ní i dobrodružství v podobě podcházení vodopádu nebo přechodu potoka.
Celou cestu jsou nádherné výhledy do zeleně, na konci levády je vodopád a kamenné stoly s lavicemi, kde si můžete dát svačinu. Cesta zpátky je stejná, jako ta tam a po celé trase se jde po rovině s ochranným zábradlím.
Po konci cesty se můžete dojet občerstvit do vesnička Ponta do Sol, kde je pár restaurací, kamenná pláž a známý most, kde můžete pozorovat místní rybáře.
Pokud čekáte horší počasí, zkuste zajet do muzea rybolovu v Canicalu. Je to opravdu hodně zajímavé, lépe pak pochopíte, proč dříve Madeiřané lovili velryby a že je dokázali zpracovat do poslední kostičky a nasytili se jí na dlouhé měsíce. Dětem se budou líbit interaktivní prvky a simulovaný výlet ponorkou. Z muzea je nádherný výhled na oceán.
Zajet můžete i do městečka Porto da Cruz, kde je opravdu jen miniaturní muzeum rumu a k tomu přidružená fabrika a prodejna. Vydejte se spíš dál k oceánu a obejděte místní kopec. Na konci můžete pozorovat divoké vlny, jak se rozbíjí o pobřeží a dát si kafe nebo něco dobrého v místních restauracích.
Další pěkné výlety jsou například na vyhlídku Cabo di Girao, kde stojíte na prosklené plošině nad oceánem ve výšce téměř 600 metrů. My jsme tam šli zadarmo, nyní už se platí vstupné.
Zajet můžete i do údolí jeptišek Curral das Freiras, kam ještě celkem nedávno nevedl tunel a nedalo se tam jen tak dostat. Jedná se o malé městečko, obklopené vysokými horami. Super se tu najíte za pár euro a cestou zpátky můžete zajet i na vyhlídku. Nám nepřálo počasí.
A pokud bude pršet i vám, doporučuju s dětmi navštívit etnografické muzeum v Ribeira di Brava. Je moc pěkné a vstupné opět symbolické. V Ribeiře byla i pouť a moc pěkná procházka podél oceánu, nebo fajn obchody s místním ovocem.
Klikaté a příkré silnice, banánovníky, vůni oceánu, tajemné lesy nebo pláně, výbornou ponchu nebo sangriu, chleba bolo do caco atd. A taky jedno z nejnebezpečnějších letišť v Evropě, ne-li na světě. I když to už je trochu bájnou minulostí, od té doby, co byla přistávací dráha prodloužena o pár set metrů.
Ale i tak je přistání za silného větru na letiště Madeira, pojmenované po nejslavnějším rodákovi Cristianu Ronaldovi, zážitek. Let i cestu hravě zvládnete! Užijte si Madeiru, stojí to za to :).